Tel: 387 (33) 650 685  Fax: +387 33 255 461  Mail: info@fmrsp.gov.ba

ZASTUPNICIMA OBA DOMA PARLAMENTA FBIH PREDSTAVLJENA STRATEGIJA ZAPOŠLJAVANJA U FBIH; STRATEGIJA VODI POVEĆANJU ZAPOSLENOSTI I EKONOMSKOJ STABILNOSTI, ZAKLJUČAK SA DANAŠNJE PROMOCIJE

  • On 10 Oktobra, 2023

Kakvo je trenutno stanje zaposlenosti u BiH, koje su ključne smjernice u kreiranju veće zaposlenosti u Federaciji BiH, ali i međupolitički dijalog su teme o kojima su diskutovali relevantni predstavnici vladinog i ekonomskog sektora na današnjoj konferenciji pod nazivom „Adresiranje ključnih potreba iz oblasti ekonomije i zapošljavanja u Federaciji BiH“ koja je održana u Sarajevu, a u okviru koje je po prvi put javnosti predstavljena Strategija zapošljavanja u Federaciji BiH za strateško razdoblje 2023-2030.

Strukturne reforme zapošljavanja za strateški period 2023-2030 su usmjerene u korist svih stanovnika FBiH, te će biti usmjerene na kvalitet obrazovanja, promociju kapaciteta privatnog sektora u cilju otvaranja novih radnih mjesta, jačanju usluga i programa zapošljavanja, te unaprjeđenju tržišta rada.

„Federalno ministarstvo rada i socijalne politike kao predlagač Strategije zapošljavanja u FBiH nastoji strateškim dokumentima raditi na usmjerenim programima i politikama zapošljavanja jer samo radna mjesta i stabilan društveno – poslovni ambijent mogu zaustaviti negativni demografski trend i osipanje radne snage iz naše zemlje. Važno je da ova Strategija bude usvojena i važno je da je posmatramo kao jedan od načina zaustavljanja odliva naših ljudi, posebno mladih. Ovdje više ne možemo govoriti o politici i političkoj volji kod donošenja strateških i normativnih akata jer ovo je pitanje opstanka nas u našoj zemlji i kao takvo ga svi trebamo i posmatrati. Zaista mislim da nemamo više vremena i da svi zajedno moramo raditi na kreiranju ugodnog i sigurnog ambijenta za život, a tržište rada svakako tu igra značajnu ulogu“, federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.

Strategija prepoznaje, naglasio je ministar Delić, model Garancije za mlade i Ekonomije brige, a oba modela u srži jesu način prevazilaženja izazova koje imamo na našem tržištu rada.

“Podaci govore da je period čekanja na prvo zaposlenje nakon završetka obrazovanja najmanje osam mjeseci. Garancija za mlade taj rok skraćuje na maksimalno četiri mjeseca od završetka školovanja ili prekida radnog odnosa i garantuje ili zaposlenje u ta četiri mjeseca ili brze edukacije za prekvalifikaciju kako bi se vještine radnika prilagodile potrebama tržišta rada”, pojasnio je ministar Delić.

Podsjetio je da je proces pilotiranja Garancije za mlade već počeo u dvije općine, a nakon pilotiranja ona će se implementirati u cijeloj državi.

S druge strane ekonomija brige podrazumijeva usmjerene politike na zapošljavanje teško zapošljivih kategorija kroz prepoznavanje neplaćene brige ili njege kao modela socijalnih usluga i prilike za otvaranje novih radnih mjesta, primarno za zapošljavanje žena koje su i po statistikama najzastupljenije na evidencijama nezaposlenih, pojasnio je ministar, naglasivši da je ovo svoje opredjeljenje Federalno ministarstvo rada i socijalne politike pokazalo i nedavnim pristupanjem Globalnoj alijansi brige koju trenutno čini 19 zemalja, kao što su Sjedinjene Američke Države, Njemačka, Meksiko i druge, oko 150 vladinih i nevladinih organizacija.

Događaj je organizovao Westminster Foundation for Democracy (WFD) u sklopu projekta koji podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a na početku konferencije obratio se i ambasador Ujedinjenog Kraljevstva, Julian Reilly istaknuvši važnost političke podrške Strategiji zapošljavanja u FBiH kao koraku ka političkoj zrelosti i svjesnosti trenutka u kojem se BiH nalazi.

0 Komentari