NA DRUGOJ SJEDNICI MINISTARSKE KOORDINACIJE IZ OBLASTI SOCIJALNE POLITIKE U ORAŠJU PREDSTAVLJENA DEMO VERZIJA KATALOGA SOCIJALNIH PRAVA I USLUGA U FEDERACIJI
- On 30 Januara, 2024
Druga sjednica Ministarske koordinacije za oblast socijalne politike u Federaciji BiH održana je danas u sjedištu Vlade Posavskog kantona u Orašju.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, predsjednik ove Koordinacije pozdravio je domaćine, predsjednika Vlade Đuru Topića i Damira Živkovića, resornog ministra, te prisutne kantonalne ministre i njihove saradnike.
Tokom uvodnog obraćanja Delić je podsjetio prisutne kolege na prvu održanu sjednicu u Bihaću, te u saradnji sa kolegama iz UNDP-a predstavio demo verziju kataloga socijalnih usluga koji je nastao kao obaveza iz zaključaka sa prethodne sjednice.
Digitalno rješenje za katalog socijalnih prava i usluga na nivou Federacije BiH koje za Federalno ministarstvo rada i socijalne politike implementira UNDP BiH radi se u dvije faze. U prvoj fazi, koja je sada u izradi, na web stranici Ministarstva bit će grupisana sva prava i usluge, pravni propisi iz kojih proizilaze prava i usluge, te sva neophodna dokumentacija za njihovo ostvarivanje. U drugoj fazi, planirana je daljnja digitalizacija usluga, odnosno mogućnost podnošenja online zahtjeva, kao i digitalno uvezivanje sa nadležnim institucijama s ciljem prikupljanja podataka, kako bi se smanjio broj dokumentacije koju su korisnici dužni priložiti prilikom podnošenja zahtjeva za ostvarivanje nekog od socijalnih prava ili usluga.
Osim prezentacije demo verzije kataloga socijalnih prava i usluga na teritoriji Federacije BiH, na dnevnom redu današnje sjednice našle su se i teme provedbe Zakona o pravima civilnih žrtava rata i Zakona o organizacijama i reprezentativnim organizacijama osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata, formiranje cijena smještaja u federalnim ustanovama socijalne zaštite, pitanja u vezi sa smještajem osoba sa duševnim smetnjama u ustanove socijalne zaštite na nivou Federacije Bosne i Hercegovine kao teme koje su aktuelne u oblasti socijalne zaštite.
Kao poseban problem u sistemu socijalne zaštite članovi Koordinacije istakli su smještaj duševnih bolesnika u ustanove socijalne zaštite s naglaskom da ovaj problem opterećava sistem socijalne zaštite već duže od petnaest godina. Istaknuto je da je briga o osobama sa duševnim oboljenjima društveni problem koji će tek zahtijevati pažnju zbog povećanja duševnih smetnji, posebno kod djece i mladih, a kao posljedica pandemije Covid 19.
U vezi s navedenim, članovi Koordinacije zauzeli su danas zajednički stav u vezi sa zbrinjavanjem osoba sa duševnim oboljenjima u ustanove socijalnog zbrinjavanja koji podrazumijeva pronalazak rješenja koje će rasteretiti sistem socijalne zaštite i omogućiti izdvajanje osoba sa duševnim oboljenjima od korisnika ustanova socijalnog zbrinjavanja.
“Mi ćemo u narednih nekoliko dana izaći u javnost sa našim prijedlogom za rješavanje ovog problema i nastojat ćemo da sve vlade budu uključene u rješavanje ovog problema jer on je naš zajednički, društveni problem. Nadamo se razumijevanju i podršci i konačnom rješavanju ovog decenijskog problema”, najavio je ministar Delić.
Kao prijedlog na sjednici je iznesena ideja za mapiranje pružatelja socijalnih usluga u Federaciji, projekat koji bi objedinio sve pružatelje socijalnih usluga na području Federacije, a što bi omogućilo bolji pregled svih vrsta usluga koje se nude u centrima, ustanovama i organizacijama, kao i analiza trenutnih i budućih potreba u oblasti socijalne podrške i zaštite.
Tim povodom ministar Delić istakao je da donosioce odluka treba zanima usluga, odnosno isporučivanje najbolje usluge, a ne nužno da li je pružatelj usluge javna ustanova ili neprofitna organizacija, posebno po stupanju na snagu Zakona o socijalnim uslugama što će resornom Federalnom ministarstvu omogućiti sufinanciranje rada licenciranim pružateljima socijalnih usluga.
Na sjednici se, osim kantonalnog resornog ministra Živkovića koji je poželio dobrodošlicu kolegama i predložio da se sjednice održavaju češće jer predstavljaju značajnu podršku i povećan stepen razumijevanja, kako među ministrima, tako i prema krajnjim korisnicima, prisutnima obratio i predsjednik Vlade Posavskog kantona Đuro Topić koji je pozdravio i pohvalio osnivanje i rad Ministarske koordinacije, te predložio da se po istom principu organizuju i drugi resori.
“Ovakav vid okupljanja i zajedničkog rada doprinosi boljem razumijevanju između nas kolega, a to sigurno mora imati pozitivan utjecaj i kvalitet našeg rada i ono što isporučujemo našim građanima”, kazao je predsjednik Vlade Topić.
Sljedeća sjednica Ministarske koordinacije zakazana je za mjesec april, a održat će se u Tuzlanskom kantonu.
0 Komentari